WIDOK NA POLA MIĘDZY GRABOWCEM A GRABOWCZYKIEM
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
PLAC PRZY KOŚCIELE PARAFIALNYM
GRABOWIEC PANORAMA
BRONISŁAWKA
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
DAŃCZYPOL
GRABOWIEC CENTRUM
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. H. SIENKIEWICZA
GÓRA ZAMKOWA, TRZY KRZYŻE
GRABOWIEC GÓRA
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
GRABOWIEC WIDOK NA PARK
GRABOWIEC
ROGÓW
GRABOWIEC CENTRUM, WIDOK NA PARK
DROGA WJAZDOWA DO DAŃCZYPOLA
BRONISŁAWKA
GRABOWIEC CENTRUM
WIDOK NA OKOLICE SOŁECTWA DAŃCZYPOL I BRONISŁAWKA
PARK, URZĄD GMINY
GRABOWIEC CENTRUM
GRABOWIEC GÓRA REZERWAT SUSŁA PEREŁKOWANEGO
RZEPAK, ZDJĘCIE WYKONANE NA TERENIE BRONISŁAWKI
GRABOWIEC GÓRA
GRABOWIEC GÓRA - REZERWAT SUSŁA PEREŁKOWANEGO
GRABOWIEC PANORAMA
GRABOWIEC CENTRUM, WIDOK Z LOTU PTAKA
GRABOWIEC GÓRA, WIDOK NA POLA
GRABOWIEC GÓRA

BIBLIOTEKA

Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu

Historia

Historia Biblioteki Publicznej w Grabowcu sięga 1949 roku. W momencie powstania księgozbiór liczył 870 voluminów i systematycznie wzrastał. Pierwszym bibliotekarzem była pani Janina Kasprowicz, pełniła tę funkcję do 1972 roku. Następnie obowiązki kierownika placówki przyjęła pani Bożena Kocaj, która pracowała do roku 1981.

Biblioteka mieściła się w budynku prywatnym przy ulicy 700 - lecia. Wyposażenie biblioteki stanowiły: 2 regały, 2 stoły, skrzynka na przechowywanie kart czytelników i książek. Zakupy księgozbioru dokonywane były centralnie przez Bibliotekę Powiatową w Hrubieszowie.

1973 roku w wyniku zmian administracyjnych zmieniła się dotychczasowa nazwa biblioteki z Gromadzkiej na Gminną Bibliotekę Publiczną. W tym też roku placówka zmieniła lokal, zajmuje dwa przestronne pomieszczenia w budynku w centrum Grabowca. 

Od 1977 roku rozrasta się sieć punktów bibliotecznych działających przy Szkołach Podstawowych w Szystowicach, Tuczępach, Majdanie Tuczępskim, Cieszynie, Ornatowicach, i Skomorochach Dużych. w 1981 roku kierownikiem biblioteki zostaje pan Henryk Czausz.

W latach 80 - tych biblioteka kilkakrotnie wzięła udział we współzawodnictwie bibliotek województwa zamojskiego o tytuł "Najaktywniejszej biblioteki i najlepszego bibliotekarza". W 1986 roku biblioteka otrzymała ten tytuł.

W wyniku kolejnych zmian w administracji państwowej w roku 1991 biblioteka straciłą autonomię i weszła w skład Gminnego Ośrodka Kultury. W ramach oszczędnościowych zmniejszono etat bibliotekarzy z dwóch na półtora etatu, zmniejszona także budżet na zakup książek i czasopism. Placówka zostaje przeniesiona z centrum Grabowca do ciemnych i ciasnych pomieszczeń Domu kultury, z daleka od centrum. Następują "chude" lata biblioteki. Z kadym rokiem ogranicza się liczbę zakupionych książek. pracownice biblioteki pani Daria Kodeniec i Krystyna Czausz wykonują inne prace, niż związane z pracą w bibliotece, jak dyżurny na dyskotekach czy prowadzenie sklepu. Te wydarzenia obniżyły w dużym stopniu jakość pracy biblioteki.

1994 roku zostaje tylko jeden pracownik. Jest to pani Krystyna Czausz, która pracuje od 1982 roku do chwili obecnej. W 1997 roku, dzięki staraniom dyrektora GOK - u pani Darii Kodeniec, pełniącej jednocześnie funkcję radnej biblioteka zmieniła lokal na dużo większy i bardziej przestronny w centrum miejscowości. Dzięki dobrej lokalizacji (budynek znajdował się na przeciw szkoły), następuje wzrost wypożyczeń i czytelników.

W 1999 roku wypożyczono na zewnątrz 22335 voluminów i zarejestrowano 835 czytelników. W tym czasie działają dwa punkty biblioteczne w Bereściu i Tuczępach. 

W 2001 roku pozostaje tylko jeden punkt przy Szkole w Podstawowej w Tuczępach. W tym też roku biblioteka ponownie zmienia lokal. Ze względów oszczędnościowych zostaje przeniesiona do pomieszczenia budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Ulega zmniejszeniu powierzchnia placówki z 100m2 do 66m2.


Biblioteka umożliwia przejrzenie zawartości księgo zbioru poprzez internet, na stronie internetowej biblioteki znajduje się pozycja "Katalog książek" przez który dostępny jest spis pozycji.

Dla użytkowników posiadających konto, istnieje możliwość rezerwacji książki przez internet a następnie odebranie jej w godzinach pracy.

Biblioteka posiada również czytelnię wyposażoną w księgozbiór dla najmłodszych, stoliki i krzesła, telewizor 42' oraz odtwarzacz Blu-Ray.


ADRES:

Grabowiec, ul. Rynek 6 
22-425 Grabowiec
pow. zamojski, woj. lubelskie 

tel.: (084) 65-12-238 
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.gok.grabowiec.pl

Godziny pracy Biblioteki 

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00
Sobota NIECZYNNE
Niedziela NIECZYNNE

Scroll to top