Jubileusz – 750 lat Grabowca (2018)

Obchody jubileuszowe w Grabowcu trwały 3 dni. Rozpoczęły się w piątek 21 września 2018 roku odsłonięciem tablic pamiątkowych na fasadzie budynku Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury. Jedna, poświęcona pamięci Wacława Jaroszyńskiego, autora monografii „Siedem wieków Grabowca”, badaczowi dziejów, który poświęcił wiele lat życia na szukanie informacji do swojej książki. Fundatorem tablicy jest Towarzystwo Przyjaciół Grabowca. Druga z tablic ufundowana przez radnych i sołtysów bieżącej kadencji poświęcona jest Jubileuszowi 750-lecia Grabowca. W uroczystości wzięli udział goście z województwa, powiatu, przyjaciele z Mrozów, i wiele osób, które związane są z Grabowcem a także mieszkańcy. Młodzież z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza zatańczyła Poloneza przy rynku a następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Grabowiec. Były słowa podziękowań, dyplomy i okolicznościowe medale. Goście obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez pracowników GOK.

Drugi dzień Jubileuszu, pomimo nie najlepszej pogody to Festyn, gdzie prezentowały się zespoły i wokaliści z terenu gminy. Dzieci z kl. V pokazały „taniec wróżek”, kl. III – taniec z flagą a na zakończenie zatańczyła młodzież z klasy III gimnazjalnej. Kolejnym punktem programu był tort jubileuszowy dla wszystkich uczestników festynu. Gościnnie wystąpiła Kapela Wójtowianie z Krasnobrodu uświetniając naszą uroczystość. Następnie zaśpiewała grabowiecka Kapela Ludowa a po niej rozpoczęła się zabawa z zespołem Twist Time z Lublina.

Trzeci dzień Jubileuszu rozpoczęła Msza Święta Polowa którą celebrował ks. Tadeusz Nowak. W uroczystości wzięli udział żołnierze z II Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wystawiając kompanię honorową. Po uroczystościach przy pomniku w Grabowcu Górze wszyscy uczestnicy mogli popróbować wojskowej grochówki i wspólnie spędzić popołudnie.