Producenci oraz hodowcy trzody chlewnej z gminy Grabowiec mieli okazję z wiarygodnych źródeł dowiedzieć się jakie ciążą na nich obowiązki związane z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń. Informacje w tej sprawie można było uzyskać na spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Grabowiec w dniu 12 lutego 2019 r.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Wojewody Lubelskiego: Pan Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski, Pan Andrzej Odyniec – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Pani Joanna Palikot – Kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu, Pan Artur Pitus – Starszy Specjalista, Wydział Rejestracji Zwierząt, Powiatowe Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu. Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zamościu: Pani Beata Nieścior lek. wet. Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt
Na spotkaniu mówiono o tym, co trapi gospodarzy, gospodarstwa i gospodarkę. ASF nie jest chorobą szkodliwą dla człowieka. Jeśli ktoś zje mięso zarażone tym wirusem, nie zachoruje. ASF jest zabójczą chorobą dla gospodarki i dla gospodarzy, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej – powiedział Wicewojewoda na spotkaniu.
Podczas posiedzenia przedstawiono aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą występowania ASF w województwie oraz zaprezentowano podjęte przez inspekcję weterynarii działania. Rozmawiano również na temat prowadzonego i planowanego odstrzału dzików w lasach. Warto dodać, że mimo zagrożenia wirusem ASF, produkcja trzody chlewnej jest możliwa, ale rygorystyczne zasady bioasekuracji muszą być przestrzegane.
fot. Miriam Abbas Asystentka wicewojewody lubelskiego